flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Великоолександрівський районний суд Херсонської області

Готуємось до виборів!

15 жовтня 2014, 08:44


                                                      ШАНОВНІ ГРОМАДЯНИ !

Указом Президента України від 27 серпня 2014 року № 690/2014 достроково припинено повноваження Верховної Ради України сьомого скликання та призначено позачергові вибори до Верховної Ради України на 26 жовтня 2014 року.

Питання, пов’язані із проведенням позачергових виборів народних депутатів України регулюються Конституцією України, Кодексом адміністративного судочинства України, Законами України «Про вибори народних депутатів України», «Про Державний реєстр виборців», «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».

Право голосу на виборах депутатів мають громадяни України, яким на день голосування виповнилося вісімнадцять років; кожний виборець має в одномандатному та загальнодержавному округах по одному голосу; виборець може використати право голосу тільки на одній виборчій дільниці, де він включений до списку виборців.

Виборчою адресою виборця є адреса його житла або місця перебування виборця чи інша адреса, що замінює адресу житла виборця, яка є підставою для віднесення виборця до відповідної виборчої дільниці. Виборча адреса виборця визначається за зареєстрованим місцем проживання та адресою житла виборця відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».

Виборець має право звернутися із заявою щодо уточнення попереднього списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, до дільничної виборчої комісії або безпосередньо до органу ведення Державного реєстру виборців чи суду за місцем знаходження виборчої дільниці.

Внесення змін до уточненого списку виборців здійснюється на підставі рішення суду, прийнятого у порядку та у строки, визначені Кодексом адміністративного судочинства України, та повідомлення органу ведення Державного реєстру виборців.

Частиною 2 статті 173 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) визначено, що адміністративні справи щодо уточнення списку виборців розглядає місцевий загальний суд (Чаплинський районний суд Херсонської області) як адміністративний суд за місцезнаходженням відповідної комісії.

Відповідно до ч.3 ст.173 КАС України позовна заява щодо уточнення списків виборців подається без сплати судового збору. Адміністративний позов про уточнення списку виборців може бути подано до суду не пізніше, як за 2 дні до дня голосування (тобто, не пізніше 23 жовтня). Відповідачами у цій категорії справ виступають орган ведення Державного реєстру виборців та дільнична виборча комісія.

Відповідно до частини 4 ст. 173 КАС України суди розглядають такі категорії справ у дводенний строк після надходження позовної заяви, але не пізніше як за два дні до дня голосування (до «24» години «00» хвилин 23 жовтня 2014 року), а якщо позовна заява надійшла за два дні до голосування, - невідкладно.

Відповідно до вимог ч.5 ст.179 КАС України, якщо позивач пропустив строк звернення до суду, позовна заява у спорах, пов’язаних із виборчим процесом, залишається без розгляду.

Рішення суду про внесення змін до попереднього списку виборців не пізніш як за п'ять днів до дня голосування подається виборцем до відповідного органу ведення Державного реєстру виборців або до відповідної дільничної виборчої комісії для негайного направлення до такого органу, а пізніше цього строку - до дільничної виборчої комісії.

Звертаємо увагу на особливості визначення місця голосування окремих категорій виборців.

Відповідно до ч. 4 ст. 8 Закону України «Про державний реєстр виборців», виборчою адресою військовослужбовця строкової служби є адреса дислокації військової частини (формування).

Особи, які є мобілізованими та відповідно до Закону України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію» прибули для проходження служби до певної місцевості та виконують завдання щодо охорони та оборони об’єктів, є громадянами України та на день голосування на позачергових виборах народних депутатів України їм виповнилося вісімнадцять років, повинні не пізніше як за 5 днів до дня голосування звернутися із заявою до дільничної виборчої комісії про зміну місця голосування. У разі відсутності відомостей про них у списках виборців, вони мають право звернутися до суду із позовною заявою про включення їх до списку виборців, надавши при цьому військовий квиток (його копію) та довідку з відповідного військового комісаріату, про те, що він є військовослужбовцем та виконує визначені завдання в певній зоні відповідальності.

Громадяни України, які виїхали з окремих районів Луганської та Донецької областей, що входять до зони проведення АТО, проживають на території Чаплинської районної  ради, та після прибуття до нового місця проживання не зареєструвалися, мають не пізніше як за 5 днів до дня голосування звернутися із заявою до дільничної виборчої комісії про зміну місця голосування.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», громадянин України зобов’язаний протягом десяти днів після прибуття до нового місця проживання зареєструвати місце проживання. Саме з моменту реєстрації громадянин починає належати до відповідної територіальної громади.

Виборча адреса виборця, який не має зареєстрованого місця проживання, визначається за погодженням із центром обліку, який відповідно до закону веде облік бездомних осіб, або соціальною службою, у складі якої утворено структурний підрозділ для ведення обліку бездомних осіб, або органом ведення Реєстру за мотивованим зверненням виборця.

Отже, якщо особа не має зареєстрованого місця проживання і звертається до суду з позовною заявою про включення її до списку виборців, суду має бути надано документальне підтвердження того, що ця особа перебуває на обліку в центрі обліку бездомних громадян або у соціальній службі, що веде облік таких осіб, або відповідну інформацію з органу ведення Реєстру про мотивоване звернення виборця щодо визначення його виборчої адреси.

Звертаємо увагу громадян України, які проживають в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, що відповідно до ст. 8 Закону «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», вони мають право реалізувати своє право голосу на позачергових виборах народних депутатів шляхом зміни місця голосування без зміни виборчої адреси для чого повинні звернутися з мотивованою заявою до органу ведення Реєстру за місцезнаходженням зазначеної виборцем виборчої дільниці або за виборчою адресою не пізніше ніж за п’ять днів до дня голосування (ч.3 ст.7 Закону про Державний реєстр виборців).

Таким чином, щоб проголосувати, мешканці Автономної Республіки Крим та міста Севастополя повинні спочатку подати заяву про зміну місця голосування в органи ведення Реєстру за межами цих територій не пізніше ніж за 5 днів до дня голосування.

Відповідно до ч. 5  ст. 172 КАС України, виборець має право подати скаргу до місцевого загального суду як адміністративного суду щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчих комісій,  членів цих комісій за місцезнаходженням відповідної комісії.

Позовні заяви відповідно до цієї категорії справ може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності (ч. 6 ст. 172 КАС України). Якщо такі рішення чи бездіяльність мали місце до дня голосування, позовна заява подається у п'ятиденний строк, але не пізніше двадцять четвертої години дня, що передує дню голосування (ч. 7 ст. 172 КАС України), якщо мали місце у день голосування, під час підрахунку голосів та встановлення результатів голосування на дільниці, може бути подано у дводенний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності (ч. 7 ст. 172 КАС України).

Суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору. Суд невідкладно повідомляє відповідну виборчу комісію або комісію з референдуму та комісію вищого рівня про відкриття провадження у справі та про ухвалене судом рішення.

Суд вирішує адміністративні справи, визначені ст. 172 КАС України, у дводенний строк після надходження позовної заяви. Адміністративні справи за позовними заявами, що надійшли до дня голосування, вирішуються судом у дводенний строк, але не пізніше ніж за дві години до початку голосування. Адміністративні справи за позовними заявами, що надійшли у день голосування вирішуються судом до закінчення голосування. Адміністративні справи за позовними заявами, що надійшли у день голосування, але після закінчення голосування, вирішуються судом у дводенний строк після надходження позовної заяви.

Шановні громадяни, задля дотримання вашого конституційного права на вільне волевиявлення в ході позачергових виборів народних депутатів, просимо вас заздалегідь ознайомитися із списками виборців на виборчих дільницях, та у разі виявлення якихось неправильностей звернутися із заявою до дільничної виборчої комісії або безпосередньо до органу ведення Державного реєстру виборців чи суду за місцем знаходження виборчої дільниці щодо уточнення списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб. Не залишайте вирішення цього важливого питання на останній день.