Вища рада правосуддя як правонаступник Вищої ради юстиції може стати спеціальним суб’єктом звернення із питання утворення та ліквідації судів до парламенту. Це необхідно для уникнення політичного тиску.
Таку думку висловив суддя Верховного Суду України Олександр Волков під час обговорення на засіданні Робочої групи Конституційної Комісії з питань правосуддя, суміжних правових інститутів та правоохоронної діяльності. Як пояснили “ЗіБ” у ВРЮ, члени Комісії погодили зміни до розділу «Правосуддя» проекту Конституції України з урахуванням зауважень Венеціанської комісії.
Погодившись із зауваженням Венеціанської комісії стосовно того, що повноваження утворювати та ліквідовувати суди має належати до компетенції законодавчого органу, члени Робочої групи висловили занепокоєння тим, що цей процес може бути способом політичного тиску на суддів.
В свою чергу Член Конституційної Комісії Сергій
Головатий вважає, що на рівні Конституції слід започаткувати спеціальну процедуру ухвалення рішень, які стосуються утворення чи ліквідації судів, ввівши поняття «органічний закон» та такий запобіжний захід, як голосування за подібні законопроекти кваліфікованою більшістю. На думку ж члена ВРЮ Вадима Беляневича, Вищу раду правосуддя у майбутньому слід було б наділити загальним правом надавати висновки щодо всіх законодавчих ініціатив, які стосуються питань судоустрою і статусу суддів.
І хоча члени Робочої групи погодилися, що питання утворення і ліквідації судів має вирішуватися на рівні закону, голова Робочої групи Олексій Філатов, підсумовуючи результати обговорення, зауважив, що розробка запобіжних механізмів для уникнення використання як елементу впливу на судову владу повноваження парламенту утворювати та ліквідовувати суди потребує доопрацювання.
Зауважимо, члени робочої групи також схвалили пропозиції ВК стосовно складу Вищої ради правосуддя.