flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Великоолександрівський районний суд Херсонської області

Чим суддям загрожують зміни до Конституції?- нарада у ВССУ

05 листопада 2015, 15:29

У Вищому спеціалізованому суді з розгляду цивільних і кримінальних справ обговорили загрози, які можуть принести із собою зміни до Конституції. Зокрема, призначені на 5 років судді, втративши посади, ризикують уже не повернутися на них. А решта законників можуть зазнати тиску прокуратури.

 

Оскільки напередодні наради керівництва ВСС з очільниками апеляційних судів Венеціанська комісія оприлюднила висновки щодо проекту змін до Конституції, саме можливі новації стали однією з основних тем обговорення.

Секретар пленуму ВСС Дмитро Луспеник звернув увагу на норму «Перехідних положень» проекту, за якою повноваження суддів, призначених на посади вперше, до набрання чинності конституційними змінами припиняються із закінченням строку, на який їх було призначено. Тобто, відпрацювавши 5 років, законники будуть змушені скласти повноваження. За словами Д.Луспеника, хоча ці  судді й отримають теоретичну можливість знову пройти конкурсний відбір, шанси на це матимуть не всі. Секретар пленуму пояснив: оскільки одна зі сторін у судовому процесі завжди невдоволена рішенням, на багатьох із таких суддів надходили скарги.

Якщо ж цей факт враховуватиметься конкурсною комісією, перевагу матимуть ті претенденти, хто раніше не перебував на суддівській посаді.

Та й сама процедура кваліфікаційного оцінювання суддів, переконані у ВСС, може бути принизливою для них. Особливо для законників, які пропрацювали десятки років і щодо професійності котрих ніколи не виникало питань.

У свою чергу голова Ради суддів Валентина Сімоненко звернула увагу на особливості передбачених у проекті правил узяття суддів під варту. Відповідно до ініціативи «суддя не може без згоди Вищої ради правосуддя триматися під вартою до винесення обвинувального вироку, за винятком затримання під час скоєння злочину або відразу після цього».

За таких умов слід згадати про існування у вітчизняному Кримінальному кодексі ст.375 — «Постановлення суддею завідомо неправосудного вироку, рішення, ухвали або постанови». Як наслідок, застерігає очільниця РСУ, працівники прокуратури матимуть можливість заявити про винесення суддею «завідомо неправосудного рішення» відразу після його оголошення. У результаті судді весь час перебуватимуть під можливим тиском. І говорити про незалежність судової влади за таких умов буде вкрай складно. 

Закон і Бізнес