flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Великоолександрівський районний суд Херсонської області

Поліграф хочуть використовувати для перевірки показів

11 грудня 2015, 10:21

Для перевірки правдивості показів у кримінальному провадженні пропонують застосовувати поліграф (детектор брехні) за умови обов‘язкової відеофіксації, до кадру якої має потрапляти як особа, яку перевіряють, так і показники графіків фізіологічних реакцій на екрані поліграфу.

 

Відповідну пропозицію містить проект Закону від 10.12.2015 №3611 "Про доповнення Кримінального процесуального кодексу України положеннями щодо використання поліграфа (детектора брехні)".

Так, згідно законопроекту, перевірка правдивості показів особи на поліграфі (детекторі брехні) є психофізіологічною експертизою, яка проводиться експертами відповідної кваліфікації за науково - обґрунтованими методиками.

У кримінальному провадженні використовуються результати перевірок на поліграфі (детекторі брехні), проведені на принципах неупередженості, об’єктивності, професійності відповідними судовими експертами державних спеціалізованих установ.

Застосування поліграфу (детектору брехні) не може суперечити основним правам, свободам та законним інтересам людини, її честі та гідності.

Результати перевірок на поліграфі (детекторі брехні) мають орієнтовне значення в процесі доказування.

Перевірка на поліграфі (детекторі брехні) є обов’язковою у випадках розслідування умисних важких і особливо важких злочинів, у всіх інших випадках – за добровільною згодою особи.

Відмова від проходження перевірки на поліграфі (детекторі брехні) не є підставою для визнання особи винною у вчиненні суспільно-небезпечного діяння, але ця відомість заноситься до протоколу слідчої (розшукової) дії.

Застосування поліграфу (детектора брехні) не допускається у випадках, якщо особа страждає на порушення серцево-судинної діяльності або дихальних шляхів та/або знаходиться у стані психічного або фізичного виснаження та/або регулярно вживає наркотичні засоби, психотропні речовини, прекурсори чи інші лікарські засоби, що їх містять.

Перевірка на поліграфі (детекторі брехні) проводиться у найбільш сприятливий для організму людини час – з 10 до 18 години.

На думку авторів законопроекту саме такі зміни до КПК дадуть можливість враховувати у судовому процесі підсумки перевірок на детекторі брехні, за умови, якщо особа погодилася на їхню допустимість до проведення поліграфного обстеження, як це має місце у багатьох країнах світу.

Закон і Бізнес