flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Великоолександрівський районний суд Херсонської області

ВАСУ підготував зауваження до судової реформи

03 лютого 2016, 11:10

Вищий адміністративний суд України підготував експертний висновок до проекту Закону України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)» (реєстр. № 3524), в якому зазначив основні недоліки та рекомендації для удосконалення документу.

 

Як повідомили "ЗіБ" у ВАСУ, в суді вважають, що окремі положення законопроекту можуть загрожувати незалежності системи адміністративної юстиції, а це, у свою чергу, призведе до порушення конституційних прав і свобод громадян, інтересів юридичних осіб.

ВАСУ звернув увагу, що при підготовці законопроекту залишено поза увагою рекомендації, які 23 жовтня 2015 року затвердила Європейська комісія «За демократію через право» (Венеціанська комісія), відповідно до яких запропоновано адміністративні суди виділити в автономну судову систему.

Зокрема, Вищий адміністративний суд також не погоджується з наступними положеннями законопроекту:

1) Ліквідувати Верховний Суд України та утворити Верховний Суд, роль якого значно посилюється в системі судоустрою. В суді наголошують, що

запропоновані законопроектом організаційні основи системи адміністративних судів порушують цілісність цієї системи, містять суттєві загрози конституційним гарантіям права громадян на судовий захист від неправомірних дій суб’єктів владних повноважень. Моноцентрична організація судової системи послаблюватиме системність адміністративних судів, що, у свою чергу, не дозволить зміцнити їх автономію в судовій системі, а призведе до уніфікації всіх судових процесів (крім кримінального), що є процесуальним абсурдом.

2) Відповідно до закону можуть діяти вищі спеціалізовані суди. ВАСУ вважає, що норми Конституції України є нормами прямої дії, тому вони не можуть містити дієслова умовного способу, а виключно наказові способи дієслова.

3) Переатестація всіх суддів. Щодо цього положення судді зазначають, що воно не узгоджується з європейськими стандартами судочинства  та може поставити під загрозу незалежність всіх суддів.

4) Монополія адвокатури. Закріплення за адвокатами майже виключного права надавати правову допомогу є обмеженням права фізичних та юридичних осіб на вільний вибір захисника своїх прав, зауважують у ВАСУ.

Ураховуючи викладене, ВАСУ вважає, що норми цього законопроекту руйнують систему адміністративного судочинства, а також значно звужують право громадян на вільний вибір захисника своїх порушених прав, свобод та законних інтересів, установлюють адвокатську

монополію на представництво інтересів фізичних та юридичних осіб у судах та носять дискримінаційний характер.

У зв’язку з цим  Вищий адміністративний суд України надіслав Голові ВР, Голові Комітету ВР з питань правової політики та правосуддя та народним депутатам України свій висновок до проекту для врахування його під час розгляду законопроекту Комітетом.

Детально ознайомитись з текстом висновку ВАСУ можна тут.

Нагадаємо, що сьогодні депутати підтримали рішення про попереднє схвалення доопрацьованого законопроекту №3524 про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя). Детальніше про це читайтеза посиланням.

Закон і Бізнес