Проаналізовано судову практику Чаплинського районного суду Херсонської області про закриття провадження у справах про адміністративні правопорушення у зв’язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення протягом 2018 року.
На виконання плану роботи Чаплинського районного суду Херсонської області на 2 півріччя 2018 року керівником апарату суду Байбузою О.А. проаналізовано судову практику щодо застосування ст.247 КУпАП при вирішенні питань про закриття провадження у справах про адміністративні правопорушення, розглянутих протягом 2018 року.
Під час аналізу використано обліково-статистичні данні Чаплинського районного суду Херсонської області, які містяться в КП «Д-3», а також вивчено матеріали справ про адміністративні правопорушення, провадження в яких закрито у зв’язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Так, протягом 2018 року у провадженні Чаплинського районного суду Херсонської області перебувало 470 справ про адміністративні правопорушення, з них розглянуто 455 справ, в тому числі із винесенням постанови про закриття провадження у справі у зв’язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення 23 справи, що складає 5,05% від загальної кількості розглянутих справ.
Відповідно до частини 1 статті 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Юридичний склад адміністративного правопорушення – це передбачений нормами права комплекс ознак (елементів), за наявності яких певне протиправне діяння можна кваліфікувати як адміністративний проступок.
Такий комплекс ознак передбачає чотири елементи: об'єкт, об'єктивна сторона, суб'єкт і суб'єктивна сторона.
Об'єкт адміністративного правопорушення – це те, на що воно посягає.
Об'єктивна сторона складу адміністративного правопорушення – це система передбачених адміністративно-правовою нормою ознак, що характеризують зовнішню сторону правопорушення.
Вона містить у собі передусім такі ознаки, як:
– власне протиправне діяння – дія чи бездіяльність (більшість адміністративних правопорушень скоюється у формі протиправного діяння);
– шкідливі наслідки діяння,
– причинний зв'язок між протиправним діянням і шкідливими наслідками, що наступили;
– час, місце, умови, способи та засоби вчинення правопорушення.
Протиправне діяння є обов'язковою ознакою об'єктивної сторони, всі ж інші ознаки є факультативними.
Суб'єктами адміністративних правопорушень можуть бути деліктоздатні фізичні та юридичні особи, які вчинили певні правопорушення.
Фізичні особи – це осудні особи, які досягли 16-річного віку, громадяни України, іноземці та особи без громадянства.
Юридичні особи – це різні організації незалежно від форм власності, що підлягають адміністративній юрисдикції України.
Серед загальних суб'єктів існують так звані спеціальні суб'єкти, тобто особи, які мають властивості адміністративної відповідальності. До них належать військовослужбовці, призвані на збори військовозобов'язаних, працівники Національної поліції, а також інші особи, на яких поширюється дія дисциплінарних статутів; неповнолітні (особи віком від 16 до 18 років); іноземці; службові особи; батьки або особи, які їх замінюють; народні депутати; окремі фахівці; інші особи залежно від специфіки їх професійних і трудових обов'язків, стану здоров'я тощо (водії, експерти, перекладачі, вагітні, інваліди та ін.).
Суб'єктивна сторона – це комплекс ознак, що характеризують внутрішню сторону правопорушення.
До ознак, які характеризують суб'єктивну сторону, належать вина, мотив і мета вчинення правопорушення.
Вина – це психічне ставлення особи до вчиненого нею суспільно шкідливого діяння та його наслідків, яке виявляється у формі умислу або необережності.
Отже, провівши аналіз того, за відсутності саме яких елементів складу адміністративного правопорушення Чаплинським районним судом Херсонської області закрито провадження у справах про адміністративне правопорушення, встановлено наступне.
Так, у зв’язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення суддями Чаплинського районного суду Херсонської області у відповідності до ч.1 ст.247 КУпАП закрито 23 справи, зокрема: у зв’язку із відсутністю суб’єкта адміністративного правопорушення – 17 справ, що складає 73,9% від загальної кількості закритих у зв’язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення справ; у зв’язку із відсутністю об’єктивної сторони адміністративного правопорушення – 2 справи, що складає 8,7% від загальної кількості закритих у зв’язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення справ; у зв’язку із відсутністю суб’єктивної сторони адміністративного правопорушення – 4 справи, що складає 17,4% від загальної кількості закритих у зв’язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення справ.