flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Великоолександрівський районний суд Херсонської області

Огляд правових новин минулого тижня (з 04.11. по 10.11.)

13 листопада 2019, 07:57

Шановні відвідувачі веб-сайту Чаплинського районного суду Херсонської області! Пропонуємо ознайомитися з оглядом правових новин минулого тижня. Кожна новина містить посилання на джерело інформації.

 

  1. Верховний Суд публікує дайджест судової практики Великої Палати Верховного Суду за жовтень 2019 року

Дайджест містить позиції щодо наслідків несвоєчасного розкриття документів НСРД, можливості оскарження у судовому порядку колективного договору, встановлення факту виходу зі складу учасників товариства, способу захисту права власності на майно, яке було продане АРМА, а також відступ від висновку Верховного Суду України щодо способу відступлення учасником товариства своєї частки.

Джерело: https://supreme.court.gov.ua/supreme/pres-centr/news/820199/

   2. Верховний Суд публікує черговий огляд практики Європейського суду з прав людини

Черговий (тридцять восьмий) огляд практики Європейського суду з прав людини містить опис однієї справи проти України – MAZUR v. UKRAINE, яка стосувалася скарг заявника на жорстоке поводження з боку працівників міліції та його катування задля отримання зізнавальних свідчень у вчиненні злочину, які надалі були покладені в основу обвинувального вироку. ЄСПЛ констатував порушення ст. 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (заборона катування) та п. 1 ст. 6 Конвенції (право на справедливий суд).

Окрім іншого, варто ознайомитися зі справою BARALIJA v. BOSNIA AND HERZEGOVINA, що стосувалася права заявниці голосувати або брати участь у місцевих виборах, яке не було належним чином забезпечено у зв’язку із наявністю законодавчої прогалини у врегулюванні виборчого процесу через визнання деяких положень відповідного закону неконституційними. ЄСПЛ, розглянувши справу, констатував порушення ст. 1 Протоколу № 12 до Конвенції (загальна заборона дискримінації).

Джерело: https://supreme.court.gov.ua/supreme/pres-centr/news/819670/

 3. Верховний Суд публікує огляд практики у спорах, що виникають у сфері захисту довкілля та екологічних прав

Дайджест містить огляд практики адміністративної, господарської, цивільної та кримінальної юрисдикції Верховного Суду у спорах, що виникають у сфері охорони навколишнього природного середовища, використання природних ресурсів.

Ефективне правове регулювання охорони довкілля та використання природних ресурсів є необхідною умовою успішного розвитку суспільства. Глобалізація світового економічного простору та інтернаціоналізація екологічних проблем спричиняють трансформацію стратегічних орієнтирів розвитку щодо збалансованого та раціонального використання природних ресурсів.

Основною причиною виникнення судових спорів, пов’язаних з охороною навколишнього природного середовища, є заподіяння шкоди внаслідок недотримання підприємствами, установами й організаціями вимог екологічного законодавства під час здійснення господарської діяльності та відмова від добровільного відшкодування заподіяної шкоди.

Джерело: https://supreme.court.gov.ua/supreme/pres-centr/news/819161/

 4. Верховний Суд публікує дайджест судової практики Верховного Суду у спорах, що виникають на стадії виконання судових рішень

Дайджест містить ключові правові позиції  Верховного Суду за період з 1 березня 2018 року по 15 липня 2019 року, зокрема щодо:

- визначення юрисдикції у спорах, що виникають в рамках виконавчого провадження;

- зняття арешту, накладеного в рамках виконавчого провадження;

- виконання виконавчого напису приватного нотаріуса;

- оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів Державної казначейської служби України  

- оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів Державної казначейської служби України  

Джерело: https://supreme.court.gov.ua/supreme/pres-centr/news/816417/

 5. У "Голосі України" оприлюднено Закон щодо нового етапу судової реформи

06.11.2019 у газеті "Голос України" оприлюднено Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування" від 16.10.2019 № 193-IX

Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім підпункту 16 пункту 1 розділу I цього Закону, який набирає чинності з 1 січня 2020 року.

- З дня набрання чинності цим Законом повноваження членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України припиняються

- Скорочується чисельність суддів Верховного Суду з 200 до 100

- Протягом 90 днів ВРП формує новий склад ВККСУ на підставі відкритого конкурсу

- Кількість членів ВККСУ зменшується з 16 до 12

- Члени ВККСУ призначаються та звільняються з посад рішенням ВРП

- ВРП затверджує порядки складання відбіркового іспиту, кваліфікаційного іспиту та методики оцінювання кандидатів у судді, порядок та методологію кваліфікаційного оцінювання, порядок формування і ведення суддівського досьє

- При ВРП на 6 років створюється новий дисциплінарний орган

- Комісія з питань доброчесності та етики

- Переформатування ВС має завершитися через 60 днів з дня формування нової ВККСУ

- Рішення ВРП прийматиме безпосередньо під час засідання без виходу до нарадчої кімнати

- Вносяться суттєві зміни в процедуру дисциплінарного провадження

Джерело: https://court.gov.ua/press/general/817898/

 6. Заява про люстрацію подається за новою формою

Уряд оновив Порядок проведення перевірки достовірності відомостей щодо застосування заборон, передбачених частинами третьою і четвертою статті 1 Закону України "Про очищення влади".

Відповідна постанова № 903 від 3 листопада 2019 року набрала чинності 5 листопада.

Нагадаємо, для участі в конкурсі на зайняття посад державної служби серед інших документів необхідно подати заяву про проведення перевірки, передбаченої Законом "Про очищення влади". З 5 листопада її необхідно подати за оновленою формою (її можна знайти в модулі "Форми та бланки" ІПС ЛІГА:ЗАКОН). При цьому така заява згідно з новими вимогами може бути написана не власноручно.

Також постановою № 903 внесено зміни до Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби. Зокрема:

Кандидати проходитимуть такі види тестування:

для посад категорії "А" - на знання законодавства та на абстрактне мислення;

для посад категорій "Б" і "В" - на знання законодавства.

Усі кандидати, які претендують на одну посаду, проходять однакові види тестування.

Про дату і час, передбачений для тестування всіх кандидатів, їм повідомлять не пізніше ніж за один робочий день до початку проходження такого тестування. У Порядку визначено, як відбудеться тестування на знання законодавства та на абстрактне мислення.

Між проходженням різних видів тестувань Комісія може надавати перерви з визначенням їх тривалості.

Про дату і час проведення розв'язання ситуаційних завдань (у разі їх розв'язання) та/або співбесіди кандидатів проінформують на попередньому етапі конкурсу або не пізніше ніж за один робочий день до початку проходження відповідного етапу конкурсу одним із доступних способів, обраним кандидатом (зокрема, засобами телекомунікаційного зв'язку).

Крім того, викладено в новій редакції Типові вимоги до осіб, які претендують на зайняття посад державної служби категорії "А". Зокрема, необхідно буде володіти англійською або французькою мовами.

Джерело: https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/190690_zayava-pro-lyustratsyu-podatsya-za-novoyu-formoyu

 7. Безоплатні адвокати зобов'язані підвищувати кваліфікацію в центрі і повідомляти про переїзд і відпустку

25 жовтня набули чинності зміни Порядку і умов укладення контрактів з адвокатами, які надають безоплатну вторинну правову допомогу на постійній та тимчасовой основах, затверджені постановою Кабміну № 881.

Визначено, що контракт (договір) укладається з адвокатом, який здійснює адвокатську діяльність індивідуально або в організаційно-правових формах адвокатського бюро чи адвокатського об'єднання та включений до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу.

Сам контракт викладено за новою формою.

Так, адвокат системи БПД зобов'язаний:

1) негайно повідомляти центру про:

- виникнення конфлікту інтересів під час надання безоплатної вторинної правової допомоги;

- наявність підстав для припинення надання безоплатної вторинної правової допомоги чи заміни адвоката;

- плановану тривалу відсутність;

- зміну адреси проживання, зміну місця здійснення адвокатської діяльності, засобів зв'язку (номера телефону, адреси електронної пошти тощо).

2) брати участь у заходах з підвищення кваліфікації адвокатів, що організовуються Координаційним центром з надання правової допомоги та/або центрами.

Джерело: https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/190742_bezoplatn-advokati-zobovyazan-pdvishchuvati-kvalfkatsyu-v-tsentr--povdomlyati-pro-perezd--vdpustku

 8. Звужено коло осіб, стосовно яких НАЗК має право складати адмінпротоколи про корупцію

Набрав чинності Закон про перезапуск НАЗК

Національне агентство з питань запобігання корупції звернуло увагу фізичних та юридичних осіб на розмежування повноважень зі складання протоколів про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, між уповноваженими посадовими особами НАЗК і Нацполіції.

18 жовтня Законом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення ефективності інституційного механізму запобігання корупції» внесено зміни в тому числі до КУпАП, зокрема, в частині визначення осіб, які мають право складати протоколи про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією.

Відтепер уповноважені особи Національного агентства мають право складати адміністративні протоколи лише стосовно осіб, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище.

Повідомлення про адмінправопорушення, пов'язані з корупцією, стосовно інших осіб мають направлятися до Нацполіції.

НАЗК звернуло увагу, що під службовими особами, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, розуміються особи, зазначені у примітці до статті 50 Закону «Про запобігання корупції». Це, серед іншого, Президент, Прем'єр-міністр, члени Уряду, народні депутати, Голова Нацбанку, а також судді, прокурори і слідчі, керівники, заступники керівників державних органів, юрисдикція яких поширюється на всю територію України тощо.

Джерело: https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/190781_zvuzheno-kolo-osb-stosovno-yakikh-nazk-ma-pravo-skladati-admnprotokoli-pro-koruptsyu